V květnu vstupujeme do období léta, které je zastoupeno elementem ohně. Radost, snění, bezstarostnost jsou emoce, které podle čínské medicíny přísluší elementu ohně. Je to období růstu, již se objevují první plody, často charakterizovány červenou barvou, která tomuto období náleží. Oheň nám symbolizuje teplo a světlo, a toto období je spojeno s orgány srdce – tenkého střeva. V květnu je nejvíce oslabené srdce, kterému právě element ohně náleží.

Oheň se vyznačuje dynamikou, aktivitou a touhou posouvat se vpřed. Je spojen s emocemi, vášní a ambicemi.  A jako vždy, i zde je pro nás vhodné udržovat energii ohně v rovnováze. Nedostatek nebo přemíra energie ohně nám neprospívá po stránce fyzického zdraví i emoční rovnováhy.

Dnešní doba plná stresu spojená s tlakem na okamžité a výrazné výsledky našemu srdci a emocím neprospívá. Našemu srdci určitě škodí nejen stres, ale také nedostatek spánku, nevhodné stravování, špatné dýchání, nedostatek pohybu, ale i jeho přemíra může být prvkem, který našemu tělu škodí. Kouření a alkohol také patří k těm škodlivinám, které srdci i našemu celkovému zdraví neprospívají.

 Zaměřme se na to, co můžeme sami změnit a tím udržet sebe i své srdce v období ohně v dobré kondici. Stravování, to co jíme je v našich rukách. Tady můžeme udělat změny udělat ihned a také tyto změny bývají brzy viditelné a cítíte je na své kondici.

Jak se tedy stravovat v období ohně?

V tomto období je vhodné se vyhýbat potravinám a úpravám jídla, které zahřívají. Omezte dlouhé vaření, smažená nebo grilovaná jídla. Pokud jste zdravý jedinec, neznamená to, že si nemůžete dopřát oblíbené grilovací setkání s rodinou nebo přáteli, ale každodenní grilování není pro vaši kondici i zdraví z dlouhodobého hlediska to nejvhodnější.

Oheň vysušuje, proto je vhodnější jíst potraviny a jídlo, které vyživují organické tekutiny. Nejde jen o udržování pitného režimu prostřednictvím vody či jiných nápojů. Velkým zdrojem vody – tekutin vhodných pro tělo jsou mnohé potraviny. Například i lehce orestovaná zelenina, do které před dokončením přidáme trochu vody a velmi krátce podusíme, je skvělou stravou doplňují tělu vodu. Zelenina totiž do sebe tu vodu natáhne a předá ji našemu tělu. Vhodné je ovoce, zelenina, mořské plody a řasy. Je také vhodné omezit sůl a vyzkoušejte některé z bylinek. Léto jich nabízí celou škálu v čerstvé podobě a obohatí vám jídlo zajímavou chutí. Pokud jste zimomřiví, pro vás je naopak vhodné do těla dodat trochu toho zahřívacího ohně. I přesto, že je léto, nemusíte to přehánět se syrovou stravou – tropickým ovocem, syrovými saláty, zmrzlinou, chlazenými nápoji. Naslouchejte svému tělu, většinou vám napoví, co je pro vás vhodnější.

 

Doporučení pro podporu srdce:

Rybí tuk -  esenciální mastné kyseliny v podobě rybího tuku (omega-3 kyseliny) – vhodné zařazovat při zvýšeném krevním tlaku, s ohledem na skutečnost, že naše strava moc neoplývá kvalitními rybami, je vhodné omega – 3 kyseliny doplňovat.

Podporuje srdce a cévy. Posiluje imunitní systém, má pozitivní vliv na fungování sítnice oka

Produkty tradiční čínské medicíny a imunita: Tuk hlubinných mořských ryb (efuzhi.cz)

Koenzym Q10: je vhodné kombinovat s užíváním vitaminu C (v období léta je možné vitamin C sanovat přísunem čerstvého ovoce)

https://www.efuzhi.cz/shop/produkty-tradicni-cinske-mediciny/koenzym-q-10

Ginko Biloba: pomáhá k posílení paměti, snižování krevního tlaku, velmi často se používá při podpůrné problémech studených rukou i nohou.

https://www.efuzhi.cz/shop/produkty-tradicni-cinske-mediciny/ginkgo-biloba

Reishi:  

https://www.efuzhi.cz/shop/produkty-tradicni-cinske-mediciny/rejsi

Antilipidový čaj:

Produkty tradiční čínské medicíny a imunita: Čaj Antilipidový (efuzhi.cz)

S naší aktuální produktovou nabídku se můžete seznámit vždy na www.efuzhi.cz, zde si produkty můžete objednat. 

 

S nabídkou našich služeb a specialistů se můžete seznámit na www.fuzhi.cz  

Přejeme Vám dny plné zdraví a těšíme se na komunikaci nebo osobní setkání s Vámi

Tým Ozdravného Centra FUZHI

 
 
 
scrollup